Współczesne kozy to urządzenia grzewcze, które w zależności od wybranej estetyki, jak najbardziej mogą przypominać piecyki klasyczne. Jeśli jednak przyjrzymy się zaawansowanej technologii, która jest obecnie wykorzystywana przy ich produkcji, możemy być naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczeni.
Najważniejsza jest jakość spalania, jaką można uzyskać w trakcie palenia w kozie. Nowoczesna koza charakteryzuje się tym, że zanieczyszczenia spowodowane spalaniem przez nią paliwa są naprawdę minimalne. Związane jest to przede wszystkim z tym, że osiągnięto bardzo wysoką temperaturę spalania. Pozwala ona na zapalenie się spalin jeszcze w komorze spalania, dzięki czemu żadne niedopalone resztki nie przenoszą się do komina i nie zanieczyszczają naszego środowiska.
Zachodzi także wtórne spalanie, które obejmuje wszystkie resztki nie spalone od razu w piecu. Warto dodać, że w kozach stosowane są specjalne katalizatory zmniejszające wysokość temperatury, w jakiej zapalają się cząsteczki znajdujące się w drewnie. Notowana sprawność jest nieporównywalna z urządzeniami starego typu, ale znacznie więcej uwagi trzeba też poświęcać właściwemu montażowi takiego piecyka.
Potężne problemy może spowodować każdy kłopot z systemem odprowadzania dymu. Spowodować może to obniżenie temperatury dymu i osłabienie siły ciągu. Wszelkie załamania i kolanka będą tutaj powodować większe lub mniejsze problemy i może dojść nawet do tego, że ciąg będzie za słaby do usuwania dymu. Im większa jest długość przewodu odprowadzającego dym i im niżej w bryle budynku znajduje się koza, tym fizyka stawia większe problemy przed usuwaniem dymu. Pokonane musi zostać nawet podciśnienie wywoływane przez ciepłe powietrze. Paradoksalnie, szczelność nowoczesnych budynków jest tutaj realnym utrudnieniem dla prawidłowego działania kozy.