Jaka myjka ciśnieniowa do mycia kostki? Pielęgnacja ogrodu to nie tylko podlewanie roślin, pielenie rabat czy też grabienie liści, ale także czyszczenie kostki, którą są wyłożone alejki na posesji. Aby zabieg ten przebiegał sprawnie, do mycia użyć możemy myjki ciśnieniowej. Jak ją wybrać?
Jaki wąż ogrodowy?
Jaki wąż ogrodowy? Zanim przejdziemy do wskazania najważniejszych parametrów technicznych, które warto wziąć przy wyborze myjki ciśnieniowej, warto wspomnieć, iż kostkę możemy umyć także za pomocą standardowego węża ogrodowego. Wówczas pod ręką warto mieć także szczotkę, dzięki której łatwiej usuniemy zaschnięty brud, resztki trawy oraz liście.
Wybierając węża ogrodowego, nie możemy zapomnieć o tym, że będziemy go wykorzystywać nie tylko do mycia kostki, ale przede wszystkim do podlewania roślin. Z tych względów powinien on charakteryzować się:
- właściwą długością – wąż musi sięgać od punktu poboru wody do najdalszych krańców ogrodu. Tylko wówczas będzie w pełni użyteczny. Wybierając jego optymalną długość, warto dodać 1-2 metry. Zapas ten powinien być wystarczający, aby ominąć ewentualne przeszkody w ogrodzie,
- optymalną średnicą – im większa średnica, tym większe będzie ciśnienie wody, co oznacza skuteczniejsze mycie kostki i podlewanie rośli. W ogrodzie zwykle wykorzystuje się węże o średnicy 1/2 cala (12,5 mm) oraz 3/4 cala (19 mm). Na rynku mamy jednak więcej wariantów, w tym modele o średnicy 5/8 cala, 1 cal (25 mm) czy też 5/4 cala (20 mm).
Ważna jest również budowa węża. W przypadku najtańszych modeli jest to jedna lub dwie warstwy tworzywa sztucznego (PCW). Nieco droższe węże produkowane są z kauczuku, co gwarantuje ich większą elastyczność. Najdroższe produkty zaś składają się z czterech lub pięciu warstw materiału i są dodatkowo wzmocnione oplotem z włókien tekstylnych lub poliestrowych.
Jaka myjka ciśnieniowa będzie dobrym wyborem?
Wąż ogrodowy podłączony do zaworu czerpalnego w zupełności wystarczy do podlewania roślin w ogrodzie, może się jednak nie sprawdzić podczas mycia różnorodnych powierzchni, w tym zwłaszcza kostki. W tym celu warto skorzystać z myjki ciśnieniowej. Dzięki niej czyszczenie zajmie mniej czasu, pochłonie mniej wody, a przede wszystkim przyniesie lepsze rezultaty. Jak jednak wybrać sprzęt, aby sprostał naszym oczekiwaniom?
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na klasę sprzętu:
- klasa podstawowa – to najprostsze urządzenia, które są przeznaczone do okazjonalnej pracy. Sprawdzą się zatem przy sporadycznym myciu kostki. Wytwarzają ciśnienie rzędu 10 MPa, czyli 100 barów. Ich zaletą jest niska cena.
- klasa średnia – to sprzęt, który charakteryzuje się większym zaawansowaniem. Przeznaczone są do częstszego użytku. Sprawdzą się zatem podczas mycia kostki. Wytwarzają wyższe ciśnienie – około 10-13 MPa (100-130 barów) i mają dodatkowe wyposażenie, dzięki czemu czyszczenie przebiega sprawniej.
- klasa wyższa – to urządzenia przeznaczone dla wymagających użytkowników. Są w stanie wytworzyć ciśnienie sięgające nawet 20 MPa (200 barów). Co więcej, mają bogate wyposażenie, są jednak zdecydowanie droższe.
Wybierając myjkę ciśnieniową, należy zwrócić uwagę także na jej ciśnienie, wydajność oraz moc. Warto również sprawdzić oferowany zestaw dysz i szczotek, który ułatwia dokładne wyczyszczenie kostki w ogrodzie.
Na rynku dostępnych jest wiele myjek ciśnieniowych. Wybór tej właściwej może okazać się nie lada wyzwaniem. Z tego też względu warto wiedzieć, do czego najczęściej zamierzamy wykorzystywać urządzenie. Dopasowując parametry techniczne do przeznaczenia myjki, łatwiej wybierzemy optymalne rozwiązanie.
Materiał zewnętrzny