Każdy dom, w którym mieszkają zwierzęta, bywa bardziej narażony na różnego typu pasożyty i insekty. Szczególnie mocno dotyczy to psów, które bardzo często są atakowane przez pchły. Jak pozbyć się pcheł, gdy pies już je złapał? Jak zapobiegać takim sytuacjom?
Pchły w domu – liczy się szybkie działanie
Dokładny sposób postępowania w sytuacji, gdy w domu są już pchły zależy od tego, czy zauważymy je niemal od razu, gdy jest ich wciąż niewiele, czy też pchły zdążyły się już namnożyć i rozpanoszyć po całym domu. Bardzo ważne jest szybkie, skuteczne i skoordynowane działanie. Całym dom należy wysprzątać, a jeśli korzystamy z odkurzacza, to zarówno zawartość pojemnika w odkurzaczu bezworkowym, jak również worek w klasycznym urządzeniu, należy zapakować do szczelnego worka foliowego i wynieść, gdyż zdarzają się przypadki, gdy pchły przeżywają w worku od odkurzacza i znów atakują. Sprzątając należy zwrócić baczną uwagę na wszelkie zakamarki i szczeliny oraz na powierzchnie tekstylne (na przykład obicie sofy). Warto stosować specyfiki odstraszające pchły i eliminujące je. Jeśli nie chcemy sięgać po środki chemiczne, można użyć do sprzątania domowych specyfików (na przykład ocet rozrobiony z wodą oraz sodą oczyszczoną może zostać użyty do umycia podłóg).
Kolejną ważną kwestią jest wypranie wszystkich narzut, poduszek i pościeli, gdzie mogły zalęgnąć się pchły. Kąpieli należy poddać także psa, a do jego umycia warto zastosować specjalistyczny szampon na pchły. Podczas mycia zwierzaka należy zwrócić uwagę na jego głowę – pchły będą przemieszczały się ku niej, by uciec od wody. Jeśli tylko uda nam się je zauważyć, można spróbować wyłapywać je i niszczyć mechanicznie, choć nie jest to łatwe. Kąpiele warto kilkakrotnie powtórzyć, jeśli zauważymy, że wciąż pojawiają się kolejne osobniki pcheł (niestety nie wszystkie zginą po pierwszej kąpieli).
Profilaktyka to najlepszy sposób na uniknięcie pasożytów u psa
Ryzyko wystąpienia pcheł i innych pasożytów u psa można radykalnie zminimalizować, jeśli będziemy stosować regularnie działania profilaktyczne. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by regularnie dokonywać przeglądu psiej skóry oraz sierści, wyczesywać psa i kąpać, gdyż pozwoli to dostrzec pierwsze objawy pojawienia się pcheł i na tym etapie będzie można najłatwiej się ich pozbyć. Doskonałą ochroną przed pchłami jest również profilaktyczny preparat na pchły (najczęściej w postaci kropli lub specjalnej obroży), który działa przez wiele tygodni i zabezpiecza zwierzę przed atakiem pcheł.
Profilaktyka przeciwko pchłom to nie tylko kwestia stosowania preparatów i regularnych kąpieli, ale również zwrócenie uwagi na zachowanie psa oraz na jego otoczenie. Jeśli zwierzę zaczęło o wiele częściej się drapać i przygryzać skórę na ciele, to sygnał, że mogły pojawić się pierwsze pchły. Przegląd ulubionych zabawek psa i legowiska również pomoże sprawdzić, czy nie zalęgły się tam pchły.
Nie tylko pchły są pasożytami, na które trzeba uważać. Pies może być atakowany również przez pasożyty, które żyją wewnątrz organizmu i sieją w nim prawdziwe spustoszenie. Zarobaczone zwierzęta tracą na wadze, źle wyglądają i miewają inne problemy zdrowotne, dlatego warto wiedzieć, jak często odrobaczać psa i stosować się do zaleceń.
Odrobaczanie psa jest działaniem bardzo skutecznym i powinno być wykonywane regularnie. To, jak często należy odrobaczać psa, zależy od tego, czy jest to zwierzę żyjące w domu, czy może przy domu, ale też od tego, jak wygląda jego dieta. Domowe psy, które wychodzą na zewnątrz wyłącznie na spacery i nie jadają mięsa (a w szczególności surowego), lecz gotową karmę, mogą być odrobaczane co 6 miesięcy. Coraz więcej osób odchodzi jednak od odrobaczania psa w ciemno na rzecz wykonywania co kilka miesięcy badań kału i podawanie specyfików tylko wówczas, gdy jest to konieczne. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć podawania zwierzęciu niepotrzebnych leków, a w przypadku wykrycia pasożytów można dobrać specyfik najskuteczniejszy na konkretne pasożyty.
Pchły, nicienie, kleszcze i tasiemce to tylko kilka z pasożytów, które mogą zaatakować czworonoga. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że regularne badania, profilaktyka i dokładne przyglądanie się psu to działania, które nie tylko pozwalają uniknąć inwazji pasożytów, ale też sprawiają, że zwierzę jest zdrowsze, a właściciele mogą być spokojniejsi o pupila i jego stan zdrowia.
Materiał zewnętrzny